Rodzaje odzieży BHP


Żaden pracodawca nie powinien dopuścić do sytuacji, w której jego pracownik zacząłby wykonywać jakieś cięższe zadania fizyczne bez odpowiedniego przygotowania pod względem swojego stroju. Dżinsy połączone z kolorowym sztucznym t-shirtem na pewno nie stworzą bezpiecznego i komfortowego zestawu budowlańca, bo odzież robocza jest jednak odzieżą dość specjalistyczną, którą obsługa BHP musi pracownikowi zapewnić. Taka odzież musi spełniać konkretne warunki. Jeżeli tak się nie dzieje, oznacza to że albo została ona źle dobrana do warunków pracy, albo ma po prostu kiepską jakość (a w obu przypadkach wypadałoby ją zmienić).

Warto jednak wiedzieć, że odzież robocza nie zawsze jest odzieżą ochronną. W tym pierwszym przypadku mowa bowiem o ubraniach, w których poszczególne osoby wykonują swoją pracę, a które nie muszą spełniać jakichś rygorystycznych wymogów, albowiem nie takie jest ich założenie. Odzieżą roboczą można nazwać najzwyklejszy komplet dresów, bluzę, zwykłe koszulki czy też adidasy. Jej celem jest zabezpieczanie prywatnego ubioru przed zabrudzeniem. Odzież robocza zwykle daje ciału większy komfort i swobodę, tak by praca była po prostu łatwiejsza i przyjemniejsza.

Z kolei już bardziej wyspecjalizowana odmianą odzieży roboczej, dbającą o BHP w firmie, będzie odzież ochronna, pełniąca kilka znacznie ważniejszych funkcji. To właśnie ona jest podstawą BHP w wielu miejscach pracy, albowiem ona jest w stanie zadbać o zdrowie czy nawet życie noszących ją pracowników. Zaawansowane technologie pozwalają tworzyć ubrania odporne na działanie różnych środków chemicznych, ognia, gazu czy nawet prądu elektrycznego. Ochronne ubrania są wykorzystywane w miejscach pracy o wysokim stopniu zagrożenia, w których prace wykonywane są np. na dużych wysokościach albo przy skrajnie ciężkich warunkach atmosferycznych.

Warto jeszcze powiedzieć o tym, że taką specjalistyczną odzież roboczą czy też odzież ochronną pracodawca sam powinien zapewnić swoim pracownikom. On powinien również wysłać pracowników na szkolenia BHP, bez których dbałość o bezpieczeństwo i higienę w miejscu pracy byłaby niemożliwa do osiągnięcia.

BHP Olsztyn: https://selabhp.pl/bhp-olsztyn/